Geocaching Polska - najlepszy portal geocachingowy

1. Aktualne typy skrytek

Skrytka Tradycyjna Skrytka Tradycyjna [ang. Traditional Cache]

Podstawowy, pierwotny typ skrytki, składający się co najmniej z pudełka oraz loogbooka. Zwykle będzie to pojemnik na żywność, skrzynka na amunicję albo na przykład wiaderko, wypełnione różnymi dobrami. Możesz też trafić na mniejszy pojemnik (tzw. "mikro-cache"), zbyt mały by zmieścić cokolwiek poza logbookiem. Współrzędne pokazane na stronie opisują rzeczywistą lokalizację skrytki.

Multi-cache (Offset Cache) Multi-cache (Offset Cache) [ang. Multi-Cache (Offset Cache)]

Multi-cache wiąże ze sobą co najmniej dwa różne miejsca, przy czym przynajmniej w lokalizacji końcowej znajduje się fizycznie istniejący pojemnik. Istnieje wiele odmian tego typu skrytki, choć w przypadku większości z nich w pierwszym etapie poszukiwacz znajduje wskazówkę prowadzącą do drugiego, w drugim - do trzeciego, i tak dalej. Skrytka offsetowa (w tym przypadku poszukiwacz idzie do miejsca, w którym znajduje wskazówki jak dotrzeć do właściwej skrytki) jest uznawana za multi-cache.

Skrytka Zagadkowa Skrytka Zagadkowa [ang. Mystery or Puzzle Cache]

Skrytka w której można znaleźć się elementy wszystkich pozostałych kategorii. Odnalezienie miejsca jej ukrycia może wymagać rozwiązania skomplikowanej łamigłówki. Wraz z rozwojem kreatywności geocachingu, typ ten staje się polem dla tworzenia unikalnych wyzwań.

Letterbox Hybrydowy Letterbox Hybrydowy [ang. Letterbox Hybrid]

Letterboxing to inna forma zabawy w szukanie skarbów, w której zamiast współrzędnych wykorzystuje się wskazówki. W niektórych przypadkach właściciel skrytki zdecydował jednak, że będzie ona funkcjonować zarówno jako letterbox i geocache, a następnie umieścił jej współrzędne w serwisie geocaching.com. Jeżeli w takiej skrytce znajduje się stempel, nie jest to przedmiot na wymianę, ale narzędzie za pomocą którego poszukiwacze mogą zarejestrować swoją wizytę. Więcej na temat letterboxingu można przeczytać na stronie Letterboxing North America.

Skrytka Wherigo™ Skrytka Wherigo™ [ang. Wherigo™ Cache]

Wherigo jest zestawem narzędzi służących do tworzenia oraz prowadzenia w terenie gier, wykorzystujących odbiornik GPS. Dzięki wykorzystaniu kartridża Wherigo poszukiwanie skrytki może przynieść bogate wrażenia. Wherigo, podczas szukania fizycznie istniejącej skrytki, pozwala między innymi na interakcje z rzeczywistymi lub wirtualnymi obiektami terenowymi lub postaciami. Aby uruchomić grę zawartą w kartridżu potrzebne jest urządzenie obsługujące Wherigo. Więcej można przeczytać na stronie Wherigo.com.

Skrytka Wydarzenie Skrytka Wydarzenie [ang. Event Cache]

Czasami lokalne organizacje geokeszerskie wyznaczają miejsce i czas spotkania, na którym rozmawia się na temat geocachingu. Po tym zdarzeniu kesz jest archiwizowany.

Skrytka Mega-Wydarzenie Skrytka Mega-Wydarzenie [ang. Mega-Event Cache]

Podobna do skrytki typu "Wydarzenie", z tym że spotkanie którego dotyczy musi być znacznie większe. Aby zakwalifikować się do tej kategorii, w wydarzeniu musi uczestniczyć minimum 500 osób. Zwykle "Mega-Wydarzenia" są dorocznymi spotkaniami geokeszerów z całego świata.

Skrytka Giga-Wydarzenie Skrytka Giga-Wydarzenie [ang. Giga-Event Cache]

Podobna do skrytki typu "Mega-Wydarzenie", z tym że spotkanie którego dotyczy musi być jeszcze większe. Aby zakwalifikować się do tej kategorii, w wydarzeniu musi uczestniczyć minimum 5000 osób.

Skrytka Wydarzenie CITO (Wrzuć Skrytkę, Wyrzuć Śmieci) Skrtyka Wydarzenie CITO (Wrzuć Skrytkę, Wyrzuć Śmieci) [ang. Cache In Trash Out Event]

CITO jest to typ aktywności ściśle związany z geocachingiem. W trakcie poszukiwań skrytek, zbieramy śmieci leżące po drodze i przeznaczamy je do właściwej utylizacji. Wydarzenia Cache In Trash Out są znacznie większymi akcjami oczyszczania środowiska, w które zaangażowana jest szersza społeczność.

EarthCache EarthCache [ang. EarthCache]

Jest to miejsce w które można odwiedzić aby nauczyć się czegoś na temat geologicznych tajemnic Ziemi. EarthCache zawierają zarówno informacje edukacyjne jak również i informację (współrzędne) gdzie można trafić na opisywane zjawisko. Poszukiwacze EarthCache mogą zobaczyć, jak nasza planeta kształtowała się w trakcie procesów geologicznych, jak wykorzystujemy jej zasoby oraz jak naukowcy zbierają informacje na temat Ziemi. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem: www.earthcache.org.

Pokaz: Labirynt Przygód GPS Pokaz: Labirynt Przygód GPS [ang. GPS Adventures Maze Exhibit]

Oznacza pojawienie się Pokazu "Labirynt przygód GPS" lub jego regionalnych odmian. Pokazy te organizowane są po to, aby poprzez interaktywne doświadczenia naukowe uczyć widzów, niezależnie od ich wieku, na temat technologii GPS oraz geocachingu.

Skrytka Projekt A.P.E. Skrytka Projekt A.P.E. [ang. Project A.P.E. Cache]

W 2001 roku założono 12 geokeszy nawiązujących do i mających za zadanie promocję filmu wytwórni 20th Century Fox, pod tytułem "Planeta Małp". Każda ze skrytek odzwierciedlała fikcyjną historię w której naukowcy ujawniali alternatywną ścieżkę ewolucji naczelnych (Alternative Primary Evolution, w skrócie APE – co po angielsku znaczy "małpa"). Pojemniki zostały wykonane ze specjalnie oznaczonych skrzynek na amunicję, każda z nich zawierała też oryginalny gadżet pochodzący z planu filmowego. Tylko parę z nich pozostało aktywnych do dziś.

2. Starsze typy skrytek

Poniższych typów keszy nie można już tworzyć w serwisie geocaching.com. Aby dowiedzieć się o innych typach poszukiwań za pomocą GPS odwiedź stronę Waymarking.

Skrytka Wirtualna Skrytka Wirtualna [ang. Virtual Cache]

Istnieje w postaci miejsca, lokalizacji. Zależnie od "ukrywającego" może być to pytanie na temat danego miejsca, ciekawy widok, itp. Nagrodą dla znalazcy jest samo miejsce oraz podzielenie się informacją o jego odwiedzeniu. Zgodnie z założeniami tego typu skrytki, musisz odwiedzić miejsce wskazane współrzędnymi, zanim wpiszesz znalezienie. Dodatkowo, mimo że istnieje wiele ciekawych miejsc, cache wirtualny powinien być wystarczająco wyjątkowy aby zagwarantować odwiedziny. Wirtuale funkcjonują obecnie jako waymarki na stronie Waymarking.

Webcam Webcam [ang. Webcam Cache]

Ten typ "skrytki" wykorzystuje kamery internetowe założone przez osoby prywatne lub różnego rodzaju instytucje dla monitoringu jakiegoś miejsca lub sytuacji drogowej. Ideą zaliczenia "skrytki" jest ustawienie się przed kamerą i zapisanie na dysku komputera (np. z pomocą przyjaciela, lub korzystając z przenośnego komputera) obrazka z kamery, potwierdzającego Twoją obecność. Aby potwierdzić wizytę należy zamieścić ten obrazek w logu. Webcamy stanowią obecnie kategorę "Kamery internetowe" w serwisie Waymarking.com.

10 Years! Event Cache 10 Years! Event Cache [ang. 10 Years! Event Cache]

A 10 Years! Event Cache is a special Event Cache type for events held April 30 - May 3, 2010 to celebrate 10 years of Geocaching.

Skrytka Nieumiejscowiona (Odwrotna) Skrytka Nieumiejscowiona (Odwrotna) [ang. Locationless (Reverse) Cache]

Tego typu skrytki stanowią odwrotność keszy tradycyjnych. Zamiast szukać ukrytego pojemnika, dostajesz zadanie odnalezienia określonego obiektu i zalogowania jego współrzędnych. Wygrzebywanie śladów/wskazówek, obejmuje zbieranie waypointów z różnych obiektów rozrzuconych po świecie. Kesze nieumiejscowione wyewoluowały w Waymarking. Kategorie waymarków są zbliżone do tego, jak cache odwrotne funkcjonowały na stronie geocaching.com, ale teraz możesz poszukiwać miejsc w różnych kategoriach.

3. Rozmiary skrytek

IkonaNazwaNazwa oryginalna
Micro Mikro (np. pudełko po filmie fotograficznym) Micro (e.g. 35mm Film Canister)
Small Mały (mieszczący dziennik i małe przedmioty) Small (holds logbook and small items)
Regular Normalny (1-5 litrowy pojemnik) Regular (Rubbermaid, ammo box)
Large Duży (np. 20-litrowe wiadro) Large (5 gallon bucket)
Other Inny rozmiar (zobacz opis skrytki) Other (See description)
Virtual Brak pojemnika (skrytki wirtualne) Virtual
Not chosen Nie wybrano Not chosen

4. Atrybuty skrytek

Dozwolone [Permissions]
IkonaNazwaNazwa oryginalna
Psy Psy Dogs
Rowery Rowery Bicycles
Motocykle Motocykle Motorcycles
Quady Quady Quads
Samochody terenowe Samochody terenowe Off-road vehicles
Skutery śnieżne Skutery śnieżne Snowmobiles
Konie Konie Horses
Ogniska Ogniska Campfires
Truck Driver/RV Truck Driver/RV Truck Driver/RV
Wyposażenie [Equipment]
IkonaNazwaNazwa oryginalna
Opłata za wejście lub parking Opłata za wejście lub parking Access or parking fee
Sprzęt wspinaczkowy Sprzęt wspinaczkowy Climbing gear
Łódź Łódź Boat
Sprzęt do nurkowania Sprzęt do nurkowania Scuba gear
Latarka Latarka Flashlight required
Wymagane światło UV Wymagane światło UV UV Light Required
Rakiety śnieżne Rakiety śnieżne Snowshoes
Narty biegowe Narty biegowe Cross Country Skis
Wymagane specjalne narzędzia Wymagane specjalne narzędzia Special Tool Required
Wireless Beacon Wireless Beacon Wireless Beacon
Wspinaczka na drzewo Wspinaczka na drzewo Tree Climbing
Warunki [Conditions]
IkonaNazwaNazwa oryginalna
Polecane dla dzieci Polecane dla dzieci Recommended for kids
Odnalezienie zajmuje mniej niż godzinę Odnalezienie zajmuje mniej niż godzinę Takes less than an hour
Piękne widoki Piękne widoki Scenic view
Długa wędrówka Długa wędrówka Significant Hike
Trudna wspinaczka Trudna wspinaczka Difficult climbing
Może wymagać brodzenia Może wymagać brodzenia May require wading
Może wymagać pływania Może wymagać pływania May require swimming
Dostępne przez cały czas Dostępne przez cały czas Available at all times
Zalecane w nocy Zalecane w nocy Recommended at night
Dostępne zimą Dostępne zimą Available during winter
Wymagana konspiracja Wymagana konspiracja Stealth required
Wymagany serwis skrytki Wymagany serwis skrytki Needs maintenance
Uważaj na zwierzęta gospodarskie Uważaj na zwierzęta gospodarskie Watch for livestock
Field Puzzle Field Puzzle Field Puzzle
Nocna skrytka Nocna skrytka Night Cache
Drive-in Drive-in Park and Grab
Opuszczona budowla Opuszczona budowla Abandoned Structure
Krótki spacer (<1 km) Krótki spacer (Short hike (less than 1km)
Średni spacer (1-10 km) Średni spacer (1-10 km) Medium hike (1km-10km)
Długi spacer (>10 km) Długi spacer (>10 km) Long Hike (+10km)
Dostęp sezonowy Dostęp sezonowy Seasonal Access
Przyjazna turystom Przyjazna turystom Tourist Friendly
Prywatny teren Prywatny teren Front Yard (Private Residence)
Praca zespołowa Praca zespołowa Teamwork Required
Zagrożenia [Hazards]
IkonaNazwaNazwa oryginalna
Trujące rośliny Trujące rośliny Poison plants
Niebezpieczne zwierzęta Niebezpieczne zwierzęta Dangerous Animals
Kleszcze Kleszcze Ticks
Opuszczone kopalnie Opuszczone kopalnie Abandoned mines
Klif / spadające kamienie Klif / spadające kamienie Cliff / falling rocks
Polowania Polowania Hunting
Niebezpieczny obszar Niebezpieczny obszar Dangerous area
Kolce Kolce Thorns
Udogodnienia [Facilities]
IkonaNazwaNazwa oryginalna
Dostępne dla wózków inwalidzkich Dostępne dla wózków inwalidzkich Wheelchair accessible
Dostępny parking Dostępny parking Parking available
Transport publiczny Transport publiczny Public transportation
Woda pitna w pobliżu Woda pitna w pobliżu Drinking water nearby
Toalety publiczne w pobliżu Toalety publiczne w pobliżu Public restrooms nearby
Telefon w pobliżu Telefon w pobliżu Telephone nearby
Stoły piknikowe w pobliżu Stoły piknikowe w pobliżu Picnic tables nearby
Możliwość biwakowania Możliwość biwakowania Camping available
Dostępne dla wózków z dziećmi Dostępne dla wózków z dziećmi Stroller accessible
Stacja benzynowa w pobliżu Stacja benzynowa w pobliżu Fuel Nearby
Gastronomia w pobliżu Gastronomia w pobliżu Food Nearby
Specjalne [Specials]
IkonaNazwaNazwa oryginalna
Lost And Found Tour Lost And Found Tour Lost And Found Tour
Skrytka partnerska Skrytka partnerska Partnership cache
Skrytka GeoTour Skrytka GeoTour GeoTour Cache

5. Dodatkowe Waypointy

W trakcie zgłaszania skrytki do publikacji mamy możliwość zdefiniowania dodatkowych waypointów niezbędnych lub pomocnych w odnalezieniu pojemnika. W przypadku skrytek wieloetapowych jesteśmy wręcz zobowiązani umieścić typ i współrzędne dla każdego z etapów, aby reviewer mógł stwierdzić, czy pojemniki z kilku różnych skrytek wieloetapowych nie znajdują się zbyt blisko siebie, czy poszczególne punkty nie leżą w niedozwolonych miejscach lub czy zwyczajnie nie popełniliśmy pomyłki. Są one również przydatne dla poszukiwacza, gdyż może sobie je załadować bezpośrednio do swojego odbiornika GPS oraz wstępnie określić ich rodzaj i ilość. W końcu jest to też bezpieczne miejsce do ich przechowywania gdybyśmy stracili nasze dane z odbiornika GPS, dysku twardego czy notesu. Podczas przekazywania skrytki do adopcji nowy właściciel ma teraz dostęp do pełnej bazy tych punktów dzięki czemu nie musimy mu ich już przekazywać inna drogą.

Dodatkowe waypointy definiujemy poprzez wejście na opis naszej skrytki i wybranie z menu po prawej stronie opcji „waypoints” . Przechodzimy wówczas do formularza, w którym możemy wybrać odpowiedni typ waypointa, nadać mu współrzędne, wpisać do niego komentarz i określić sposób jego wyświetlania/ukrywania. Możemy wybrać następujące typy waypointów:

Parking Area Parking Area

Ten typ waypointa możemy zastosować dla podania współrzędnych dogodnego miejsca parkingowego w pobliżu skrytki. Ma zastosowanie w każdego rodzaju skrytce. Możemy podać ich kilka, jeśli istnieje kilka alternatywnych punktów startowych lub kilka oddalonych znacznie od siebie etapów skrytki wieloetapowej

Trailhead Trailhead

Początek dogi/ścieżki prowadzącej do skrytki lub jakiekolwiek rozwidlenie dróg na trasie prowadzącej do skrytki. Stosujemy wtedy gdy może być pomocny w znalezieniu najlepszej drogi dojścia. Można stosować w każdego typu skrytce tyle razy ile to wg nas konieczne.

Reference Point Reference Point

Jest to wirtualny punkt na trasie do naszej skrytki lub gdzieś w jej pobliżu, na który chcemy zwrócić uwagę poszukiwacza, jednak nie jest on konieczny do odwiedzenia w celu znalezienia skrytki. Może to być np. interesujący pomnik, ciekawostka przyrodnicza, punkt widokowy itp. Można ten waypoint stosować w każdego rodzaju skrytce wielokrotnie.

Final Location Final Location

Ten typ waypointa stosujemy TYLKO w przypadku skrytek wieloetapowych dla zdefiniowania współrzędnych finałowego pojemnika. Zdefiniowanie tego punktu jest OBOWIĄZKOWE dla wszystkich skrytek wieloetapowych. Możemy zdefiniować tylko JEDEN punkt końcowy naszej skrytki.

Question to Answer Question to Answer

Tym typem oznaczamy WSZYSTKIE wirtualne etapy naszej wieloetapowej skrytki. Zaznaczenie tych waypointów jest OBOWIĄZKOWE dla każdego wirtualnego etapu. Definiujemy ich dokładnie tyle ile jest wirtualnych etapów, co do ilości których nie ma żadnych limitów.

Stages of a Multicache Stages of a Multicache

Jest to typ przeznaczony do oznaczenia WSZYSTKICH nie-wirtualnych etapów skrytki wieloetapowej takich jak pojemniki, plakietki i wszelkie inne ukryte przez autora elementy w terenie wymagane do odnalezienia skrytki finałowej. Ich zdefiniowanie jest OBOWIĄZKOWE dla wszystkich nie-wirtualnych etapów. Nie ma żadnych ograniczeń co do ich ilości.

Istnieje także pewne szczególne zastosowanie tego waypointa. Możemy go zastosować do oznaczenia wirtualnego etapu, jeśli nie chcemy aby w jego pobliżu (poniżej 161m) znalazł się jakikolwiek pojemnik lub nie-wirtualny waypoint innej skrytki. Reviewer może nas poprosić o zmianę typu waypointa w takim przypadku na „Question to Answer” (wirtualny), jednak mamy prawo odmówić a skrytka zostanie opublikowana. Nie jest jednak zalecane nagminne stosowanie tej opcji.

UWAGA! Termin „skrytka wieloetapowa” odnosi się do każdego typu skrytki posiadającej prócz lokalizacji końcowej punkty pośrednie. Praktycznie każda obecnie możliwa do założenia skrytka za wyjątkiem tradycyjnej może być skrytką wieloetapową. Nie należy więc tego terminu stosować wyłącznie do skrytki typu multi-cache.

Definiując waypointy mamay także możliwość ustawienia sposobu ich wyświetlania/ukrywania. Mamy tu następujące opcje:

Show all information for this waypoint, including coordinates (pokaż wszystkie informacje dla tego waypointa, włączając współrzędne). Zaznaczając tą opcję wszystkie dane wraz ze współrzędnymi dla tego waypointa będą widoczne na stronie i będzie on możliwy do pobrania bezpośrednio do GPS. Stosuje się to w przypadku punktów pośrednich skrytki wieloetapowej, do których współrzędne podane są już na starcie lub punktów, których nie ma sensu ukrywać jak np. Parking Area. Dzięki temu poszukiwacz może je w łatwy sposób wgrać do GPSa bez konieczności ręcznego ich przepisywania (co zwiększa ryzyko popełnienia błędu), a także wstępnie rozpoznać ich ilość oraz rodzaj (wirtualne czy nie).

Show the details of this waypoint but hide the coordinates (pokaż wszystkie informacje dla tego waypointa, ale ukryj współrzędne). Po wybraniu tej opcji będziemy widzieć typ, nazwę, kod i opis dla tego waypointa lecz zamiast współrzędnych wyświetlane będą znaki „???”. Tylko właściciel skrytki, administratorzy serwisu u reviewer będą mieli wgląd do tych współrzędnych. Tą opcję stosuje się najczęściej w przypadku etapów pośrednich i końcowego wieloetapowych skrytek do których współrzędne poznajemy w trakcie odwiedzania kolejnych miejsc. Pozostawienie informacji na temat rodzaju, ilości i komentarzy może być pewna pomocną informacją dla poszukiwaczy, stąd autorzy skrytek często decydują się na wybór tej właśnie opcji dla punktów niejawnych.

Hide this waypoint from view except by the owner or administrator (ukryj ten waypoint przed widokiem publicznym za wyjątkiem właściciela lub administarora). Po zastosowaniu tej opcji w opisie skrytki żadna informacja o waypoincie nie będzie widoczna. Wgląd do tych informacji ma tylko właściciel skrytki, administratorzy serwisu i reviewer. Opcję ta stosuje się w tedy, gdy nie chcemy w ogóle ujawniać informacji na temat ilości i typów waypointów skrytki wieloetapowej, np. chcemy aby była to dla poszukiwacza niespodzianka. Waypointy te w ogóle nie są wyświetlane w widoku publicznym - są one dostępne tylko dla właściciela skrytki.

Wypełniając formularz waypointa, prócz zdefiniowania jego typu, sposobu wyświetlania i jego współrzędnych mam jeszcze kilka pól do wypełnienia:

  • Name - czyli nazwa naszego waypointa, np. miejsce parkingowe, pomnik partyzantów, etap 1, skrytka finalna itp.

  • Waypoint Lookup Code - skrócona nazwa (max 6 znaków) dla naszego waypointa, np. PARKING, POMNIK, ETAP1, FINAL

  • Prefix Code - składający się z 2 znaków kod dodawany do numeru waypointa, np. PK, PM, E1, FL. W przypadku gdy skrytka ma kod GC00001 waypoint dla parkingu oznaczonego jako „PK” będzie miał kod PK00001. Skróty GC, TB, WP i WM są zarezerwowane dla innych typów waypointów i nie mogą być nadawane przy generowaniu Prefix Code.

Wypełnienie powyższych pól jest wymagane do pełnego zarejestrowania waypointa. Istnieje jeszcze dodatkowe pole Description, które nie jest obowiązkowe, a w którym możemy wpisać dowolne informacje dodatkowe na temat naszego waypointa.

UWAGA! Umowny limit 161m jako minimalnej odległości pomiędzy skrytkami obejmuje wszystkie pojemniki końcowe oraz etapy oznaczone jako nie-wirtualne. Dotyczy to więc współrzędnych skrytki tradycyjnej oraz Final Location i Stages of a Multicache w przypadku innych typów skrytek. Powyższy limit ma zastosowanie tylko w przypadku etapów różnych skrytek, nie dotyczy etapów w obrębie jednej i tej samej skrytki wieloetapowej.

 



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl